עורך דין אריק ינאי
לייעוץ ראשוני צרו קשר

התקשרו 052-2824649
או השאירו פרטים:

צו שיקום כלכלי בהליכי חדלות פירעון (פשיטת רגל לשעבר )

תוכן עניינים

צו שיקום כלכלי מהווה את ה"תחנה הסופית" בכל מה שנוגע להליכי חדלות פירעון. אם הגעת לשם, נשאר רק לעמוד בתנאיו ומשם – הדרך להפטר סלולה. צו זה, מהווה למעשה את הדרך המהירה לסיום עם החובות אחת ולתמיד, ולהפיכת תרחישי האימים שאופפים את החייבים יום יום – לדף חדש, חלק, ללא חובות וללא דאגות.

צו השיקום שאותו מקבלים החייבים במסגרת הליכים אלו, מהווה את הדרישה הרשמית והחוקית לתכנית פעולה מסודרת וברורה הנוגעת לפירעון חובותיו של החייב, ואופן השיקום הכלכלי שלו.

במאמר הבא, ריכזנו עבורך מידע רלוונטי בכל הנוגע לצווי שיקום בהליכי חדלות פירעון. בהמשך המאמר יהיה ניתן למצוא הסברים בנוגע למהות של צו השיקום הכלכלי, מה כולל צו זה ומידע נוסף שיעזור לך בהתמודדות.

במה עוסק חוק חדלות פירעון?

על פי החוק, לחייבים יחידים שהחובות שלהם אינם עולים על 150,455 שקלים, ניתנת האפשרות לפנות להליכי חדלות פירעון אל מול רשות האכיפה והגבייה. המטרה העיקרית של חוק שיקום כלכלי, הינה לסייע לאנשים פרטיים שנמצאים בחובות – להסדיר את חובותיהם כלפי הנושים, שעשויים להימצא במצבים מורכבים כמו שיקים חוזרים בעקבות מצבו של החייב, ולשקם את מצבם הכלכלי. מכאן, ניתן להבין שחוק זה קם כדי להעניק לחייבים את האפשרות לצאת לדרך כלכלית חדשה על אף החובות שלהם.

מהו צו שיקום, כמה זמן הוא נמשך ומה קורה בסופו?

צווי שיקום כלכליים הם למעשה סוג של מתווה, שמטרתו להסדיר את דרך החזרת החובות לנושים. כמו כן, כחלק מתפקידם הם מסייעים בהסדרת הליך השיקום הכלכלי של החייב. על מנת למנוע מצבים שבהם חייבים יחידים נמצאים בהליכי חדלות פירעון לאורך תקופות זמן ארוכות, ובאותו זמן החובות שלהם צוברים ריבית וגדלים, הוגדרה בחוק תקופת זמן של 3 שנים שבמהלכה חייבים יעברו תהליך של שיקום המצב הכלכלי.

כאשר חולפת תקופת הזמן שהוגדרה בחוק חדלות פירעון, ובלבד שהחייב הצליח לעמוד בתנאים שנקבעו לו בצו השיקום הכלכלי, ככל הנראה שהוא יקבל הפטר מיתר החובות שלו – מחיקת חובות לצמיתות. בחלק מן המקרים החייב זוכה לקבל הפטר על חובותיו יחד עם צו השיקום הכלכלי. במקרים אחרים לבית המשפט יש את האפשרות להאריך את פרק הזמן המוקצה לתהליך השיקום הכלכלי של החייב.

התנהלות כלכלית נכונה נדרשת כבר במסגרת הליך שיקום כלכלי

כחלק מהליכי השיקום, בונים עבור כל חייב תכנית מותאמת אישית, שבמסגרתה מנסים להבין מה הביא לקריסתו הכלכלית של החייב ולצבירת חובות. צו שיקום כלכלי מתמקד כיום בעיקר בחייבים שצברו את החובות שלהם בתום לב, אלו אשר הגיעו לקריסה כלכלית בתום לב יכולים לגשת לקורס מיוחד בו הם ילמדו על התנהלות כלכלית נכונה כחלק מההליך, זאת כדי לסייע לחייב להימנע ממצבים כאלה בהמשך חייו.

בשל כך, מצופה מהחייבים לא להיקלע לחובות חדשים בעת תקופת הליך השיקום הכלכלי ולהתנהל באופן מחושב ושמרני, זאת על מנת להראות כי הם אכן למדו מן הטעויות שהם ביצעו בעבר והשתפרו, וכעת הם זכאים ומוכנים לקבל הפטר על החובות שלהם ולצאת לדרך כלכלית חדשה. כעורכי דין המחזיקים בניסיון רב בתחום השיקום הכלכלי, אנחנו מבינים את הקושי ויודעים עד כמה זה מורכב וקשה לעתים להסתבך בחובות כלכליים משמעותיים. כדי להצליח לעבור את תקופת חדלות פירעון על הצד הטוב ביותר, המלצתינו אליכם היא לפנות לקבלת ייעוץ וליווי מעורך דין שיקום כלכלי, אשר יעניק לכם ביטחון ויעזור לכם לצאת לדרך כלכלית חדשה בהקדם האפשרי.

למי מיועד הליך השיקום?

הליכי השיקום מיועדים לאנשים פרטיים שכל החובות שלהם גדולים מ-50,000 ש"ח, לחברות בע"מ שכל החובות שלהן גדולים מ-75,000. חייבים שכל החובות שלהם נמוכים מ-161,236 ש"ח ינהלו את הליך השיקום הכלכלי באופן ישיר אל מול רשות האכיפה והגבייה (לשכת ההוצאה לפועל), חייבים שכל החובות שלהם גדולים מ-161,236 ש"ח ינהלו את הליך השיקום הכלכלי אל מול בית המשפט אשר מחזיק בהסמכה לכך, במקרה זה מדובר בבית משפט השלום.

צו לפתיחת הליכים – תחילתם של כל הליכי השיקום הכלכלי

כל הליכי חדלות פירעון והשיקום כלכלי מתחילים בהגשת בקשה לקבלת צו לפתיחת הליכים, מטעם הממונה על חדלות פירעון. אלו אשר מעוניינים בהליכי חדלות פירעון צריכים להגיש את הבקשה דרך אתר האינטרנט של הממונה על חדלות פירעון, יש למלא את כל הפרטים המבוקשים כדי שהבקשה תתקבל.

בנקודה זו נציין, כי הגשת בקשה לצו פתיחת הליכים אינה מובילה לעצירת הליכי גבייה של רשות הוצאה לפועל. לכן, יש להגיש במקביל בקשה לעיכוב הליכים וביטול עיקולים למשך תקופת זמן של 90 ימים. המטרה של פעולה זו, הינה להעניק לחייב הגנה משפטית עד שיקבל צו לפתיחת הליכים.

ברגע שבקשתו של החייב מאושרת והוא מקבל צו לפתיחת הליכים, כלל הליכי הוצאה לפועל הקיימים נגדו מעוכבים ואין אפשרות לבצע נגדו פעולות מאותו רגע. הכוונה היא שצו לפתיחת הליכים מעניק לחייב הגנה משפטית מקיפה ומונע את האופציה לנהל נגדו הליכים משפטיים ולפתוח נגדו תיקים בהוצאה לפועל.

צו שיקום כלכלי -עו''ד אריק ינאי חיפה

אילו נושאי גביה מוסדרים במסגרת הצו?

נושאי הגבייה המוסדרים במסגרתו הם:

 • חובת התשלומים של האדם החייב.
 • היקף התשלומים.
 • פרק הזמן במסגרתו נדרש החייב לשלם את התשלומים, למעט מקרים בהם בית המשפט מעניק לחייב הפטר מיידי על חובותיו.
 • הנכסים אשר יקחו חלק בקופת הנשייה של החייב.
 • דרך המימוש של נכסי הנשייה.
 • סנקציות אשר מוטלות על החייב על מנת לספק הגנה לנושים ו/או למנוע צבירת חובות נוספים.
 • הגדרה של חובות עליהם לא יתקבל הפטר.

איך נקבע שיעור התשלומים במסגרת הצו לשיקום כלכלי?

בחלק ניכר מן המקרים, סכום התשלום החודשי אותו נדרשים לשלם חייבים כחלק מהליך השיקום הכלכלי ואורך תקופת התשלום, עשויים להוביל למחלוקות. בדרך כלל, תקופת התשלום ושיעור התשלומים נקבעים בהתאם ליכולת ההשתכרות של החייב לאחר שמנכים את הוצאות המחיה שלו.

למרות זאת, מניסיון עבר אנו עדים לכך שבהרבה מקרים יחסית, בית המשפט מחליט לפסוק על שיעור תשלומים מסוים שמשאיר את החייב עם סכום כסף גדול יותר ממה שהוא זקוק לו על מנת להתקיים באופן בסיסי. בית המשפט עושה זאת, במקרים שבהם הוא סבור כי פסיקה כזאת תהווה מניע עבור החייב בהגדלת הכנסותיו.

כיצד נקבעת תקופת התשלומים?

תקופת התשלומים של החייב מהווה חלק משמעותי וחשוב מאוד בהליך השיקום הכלכלי שלו. זאת מכיוון שלאחר שתקופת התשלומים מסתיימת, החייב יכול לקבל הפטר על החובות שלו, ולצאת לדרך כלכלית חדשה.

במרבית המקרים תקופת התשלומים בה בוחרים בתור ברירת מחדל נמשכת שלוש שנים, מהרגע בו מתקבל צו השיקום הכלכלי. אך כפי שסיפרנו לכם לפני כן, כשלבית המשפט יש את האפשרות לקצר את אורך תקופת התשלומים, הוא יעשה כך – במקרים שבהם קיימות נסיבות המצדיקות את קיצור תקופת התשלומים של החייב.

מהם התנאים למחיקת חובות במסגרת הצו?

בין היתר, הצו לשיקום כלכלי מגדיר גם את התנאים השונים בהם יהיה על החייבים לעמוד על מנת לקבל הפטר על החובות שלהם, ברגע שנגמרת תקופת התשלומים.

התנאים הבולטים ביותר בהם חייבים צריכים לעמוד על מנת לקבל הפטר על חובותיהם הם:

 • על מנת לפרוע את חובותיהם של החייבים אל מול הנושים, ייעשה שימוש בכספים ובנכסים שלהם אשר יופקדו לקופת הנשייה.
 • החייבים צריכים לעמוד בתשלומים תקופתיים אשר ינוכו מהכנסותיהם הקבועות ויופקדו לקופת נשייה.
 • על החייבים לעמוד בסנקציות החוקיות אשר הוטלו עליהם כחלק מהליך השיקום, חלק מאותן סנקציות כוללות: צו איסור יציאה מהארץ, הגבלות אל מול הבנקים ועוד.
 • בחלק מן המקרים ידרשו החייבים לקחת חלק בתכנית הכשרה שתלמד אותם כיצד להתנהל נכון מבחינה פיננסית.

דרכים נוספות – איחוד תיקים או הסדר חוב

מעבר להליכים שתוארו, מדינת ישראל מאפשרת לחייבים לבחור במסלולים אחרים לצורך ההשתקמות. לצורך הדוגמה: על ידי הגשת בקשה לצו תשלומים בהוצאה לפועל, על ידי הליכים של איחוד תיקים או על ידי הסדרי חובות באופן ישיר אל מול הנושים.

אפשרויות הבחירה לצורך פתיחת דף חדש, משתנות בין חייב לחייב, בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל מקרה. טרם מחליטים באיזה אפשרות לבחור, מומלץ מאוד לערוך שיחת ייעוץ עם עורך דין חדלות פירעון, המתמחה בתחום שיעזור לכם לבחור את האפשרות האידיאלית עבורכם ועבור המצב בו אתם נמצאים.

האם ניתן לקצר או להאריך את תקופת השיקום הכלכלי של החייב?

ישנם מקרים ספציפיים, אשר תלויים בנסיבות האישיות של החייב, בהם קיים סיכוי כי יקצרו את תקופת השיקום הכלכלי של החייב לתקופת זמן קצרה יותר מ-3 שנים.

מהצד השני, במקרים בהם מגלים שהחייב ביצע פעולות שונות בכוונה ולא בתום לב, יכול להיות כי בית המשפט יחליט להאריך את תקופת השיקום הכלכלי שלו לתקופת זמן ארוכה יותר מ-3 שנים.

יוצאים לדרך חדשה עם משרד עו"ד אריק ינאי

אם אינך בטוח האם שיקום כלכלי הוא הליך שמתאים לך, זה בדיוק הזמן לפנות לייעוץ מקצועי עם עורך דין. בפניה אל משרדו של עו"ד אריק ינאי ניתן לקבל ייעוץ ראשוני במהרה תוך בחינת כדאיות הכניסה להליך – זאת, בהתחשב בנסיבות האישיות שלך. משרדנו יעניק לך ייעוץ מקצועי וליווי לכל אורכו. יתר על כן, אם הנך בעלים של עסק עצמאי

הליכי השיקום עשויים להיות מעט שונים עבורך מאדם פרטי, בשל המורכבות שנובעת באופן טבעי. אך אל דאגה – נעניק לך הסברים ושיתוף לאורך כל הדרך. זה הזמן לצאת מה"חור השחור" ולפתוח דף חדש בחייך! 
לייעוץ ראשוני אל תהססו ליצור קשר 

עורך דין אריק ינאי
לייעוץ ראשוני התקשרו
04-8622248 או השאירו פרטים:
שיתוף:

שירותי המשרד

נושאים קשורים

צרו קשר לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 052-2824649 או השאירו פרטים:

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו
052-2824649
או השאירו פרטים:

באתר זה נעשה שימוש בקבצי cookies. המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לתנאי השימוש והפרטיות באתר