עורך דין אריק ינאי
לייעוץ ראשוני צרו קשר

התקשרו 052-2824649
או השאירו פרטים:

גביית שיקים חוזרים – הדרך המהירה לגבות את החוב בשנת 2024

תוכן עניינים

שיקים חוזרים יכולים להיות בעיה מתסכלת עבור לקוחות פרטיים ועסקים כאחד. כאשר צ'ק חוזר, המשמעות היא שהבנק החזיר את הצ'ק עקב היעדר כספים בחשבון. צ'קים חוזרים עלולים לגרום למספר בעיות:

  1. בעיות תזרים מזומנים: כאשר צ'ק חוזר, הנמען אינו מקבל את הכספים שציפה לו, מה שיכול להשפיע על היציבות הפיננסית ותזרים המזומנים שלו. זה נכון במיוחד עבור עסקים המסתמכים על תשלומים בזמן על מנת לעמוד בהתחייבויות הכספיות שלהם.
  2. פגיעה במוניטין: צ'קים חוזרים עלולים לפגוע אף במוניטין של עסקים, שכן הם מעידים על כך שאלו אינם אחראיים כלכלית או אמינים. כתוצאה מכך, עלולה להתרחש ירידה באמון בקרב לקוחות, ספקים ונושים אחרים.
  3. בזבוז זמן ומאמץ מיותר: התמודדות עם צ'קים חוזרים עשויה לגזול לכם הרבה זמן וכסף בניסיונות גביה. גביית הכספים יכולה להיות כרוכה במאמץ ובמשאבים רבים, לרבות שיחות טלפון, מיילים ופעולות משפטיות.

כדי לעזור לאנשים פרטיים ועסקים למצות את זכויותיהם ולענות אחת ולתמיד על השאלה "צ'ק חוזר – מה עושים?", מציע עו"ד אריק ינאי בעל מדריך המספק מידע וכלים לטיפול בצ'קים חוזרים בצורה בטוחה וקלה. עם למעלה מ-25 שנות ניסיון בגביית חובות וליטיגציה, לעו"ד ינאי יש את הכלים לספק הכוונה ותמיכה בהתמודדות עם צ'קים חוזרים.

מדוע שיקים אינם מכובדים על ידי הבנקים?

  1. היעדר כיסוי – במצבים שבהם אין די כספים בחשבון הבנק לצורך כיסוי השיק, הוא צפוי לחזור למוטב, מפני שהבנק אינו מכבד אותו.
  2. צ'קים חוזרים חשבון מוגבל – במקרים שבהם הוצא צו שיפוטי המגביל את חשבון הבנק, הבנקים לא יוכלו לאפשר את הפקדתו של הצ'ק, מה שיוביל לכך שהוא יחזור.
  3. זיוף או הונאה – צ'קים מזויפים שנועדו להונות את המוטב צפויים לחזור.
  4. טעויות סופר – במידה שנותן ההמחאה שוגה בכתיבת פרטים כמו התאריך או פרטי המוטב, הצ'ק יחזור.
  5. סגירת החשבון – במידה שחשבון הבנק של נותן הצ'ק נסגר, הצ'ק לא יכובד על ידי הבנק.
  6. ניתנה הוראת ביטול – לקוחות יכולים לשלוח הוראות לבנקים שלהם במטרה לבטל את הצ'קים. ניתן לבטל צ'ק במקרה בו הצ'ק אבד או נגנב, כאשר התגלע סכסוך בין הלקוח לבין בעל העסק או במקרים שבהם הלקוח טוען שפרע את חובו.

ישנה אפשרות לבטל צ'קים אם לא ניתנה כל הוראה לפירעונו. צ'קים אשר מבוטלים ללא סיבות מוצדקות נחשבים לצ'קים חוזרים, ולכן ניתן לפתוח בהליכי גביה בגינם, כחלק מהליך גבייתם של צ קים חוזרים. כתוצאה מכך, חשוב מאוד כי לקוחות פרטיים ועסקיים כאחד יהיו מודעים לכלל הסיבות האפשריות לשיקים חוזרים, ולנקוט באמצעים שונים להפחתת סיכונים, כמו אימות זהותו ויציבותו הפיננסית של כותבי הצ'קים.

איך אפשר להימנע מצקים חוזרים?

כדי למזער את התרחשות התופעה של צ'קים חוזרים, מומלץ לבחון דרכי תשלום חלופיות, ובפרט בהתחשב בעובדה שמרבית העסקים מתקדמים לעבר מערכת תשלום דיגיטלית בלבד. עם זאת, במצבים בהם יש צורך בשימוש בצ'קים, ניתן לנקוט במספר אמצעי זהירות כדי למנוע הקפצת צ'ק.

לדוגמה, על מקבל השיק לבחון היטב את כל הפרטים המצוינים על גבי השיק כדי להבטיח את דיוק ושלמות הרישום. בקשת תעודה מזהה ותדפיס חשבון מפנקס הצ'קים עבור עסקאות רגישות יכולה להיות גם מנהג לגיטימי כדי להבטיח שלצ'ק יש כיסוי הולם. בעסקאות משמעותיות, ניתן לבקש מהצד המשלם לספק צ'ק בנקאי שהונפק ומאומת על ידי הבנק שישמש כצורת מזומן.

למרות שאמצעים אלו עשויים למזער את הסיכון, תופעת הצ'קים החוזרים עדיין עלולה להתרחש כתוצאה ממעשי מרמה, או במקרים מסוימים, כתוצאה מאירועים בלתי נשלטים הגורמים לאפקט דומינו המוביל לצ'קים חוזרים.

כיצד מתבצע תהליך גביית שיקים שחזרו בהוצל"פ?

כאשר אתם מבקשים לגבות חובות שנוצרו כתוצאה משיק חוזר, רצוי ליישב את המחלוקת עם החייב בטרם יציאה להליכי הוצאה לפועל. אם מאמצים אלה לא צלחו, עליכם להגיש בקשה רשמית לביצוע שטר למשרד ההוצאה לפועל. בקשה זו ניתן למלא באמצעות טופס ספציפי, הזמין באתר משרד ההוצאה לפועל.

יחד עם הטופס המלא, על הצד הזוכה להגיש מספר מסמכים רלוונטיים. אלה כוללים את השיק או השטר המקורי, יחד עם צילום של שני הצדדים. במידה שאתם מיוצגים ע"י עו"ד, בין אם מדובר בעורך דין המתמחה בגביית חובות אריק ינאי ובין אם מדובר בעורך דין מיסוי מקרקעין, עורך דין לענייני משפחה וכיוצא באלה, יש לצרף גם ייפוי כוח. כמו כן, נדרש "פלט צ'ק ממוחשב", המספק פירוט על השיק המוחזר, לרבות צילום של שני הצדדים והסבר על סיבת ההחזרה.

כמו כן, עליכם לספק עותק של צ'ק, המספק את פרטי חשבון הבנק להעברת כספים שנגבו. כמו כן יש צורך באישור מהבנק לגבי ניהול חשבון האשראי שלכם. לבקשה יש לצרף גם תיעוד המעיד על החזרת השיקים.

לבסוף, במידה והחייב לא יפעל לצורך השבת החוב, ייתכן כי תאלצו לפנות לרשם ההוצאה לפועל בבקשה לצעדים נוספים, כגון צו המגביל את יכולתו של החייב לצאת מהארץ. לסיכום, צ'קים חוזרים הוצאה לפועל של חובות הם תהליך מורכב הדורש תיעוד קפדני על מנת להבטיח ציות לחוק. לפני פתיחת הליכי הוצאה לפועל, רצוי לבחון את כל האפשרויות הקיימות לפתרון הבעיה.

עורך דין אריק ינאי
לייעוץ ראשוני התקשרו
04-8622248 או השאירו פרטים:

 

שיקים חוזרים - גביית צ'קים חוזרים בהוצאה לפועל - עורך דין אריק ינאי

צ'קים חוזרים מה עושים? השלבים השונים בתהליך גביית הצ'ק

תהליך גביית הצ'קים כולל מספר שלבים. לאחר שהוגשה הבקשה, תשלח ההוצאה לפועל אזהרה לחייב המורה לו לשלם החוב תוך 30 יום. החייב יכול לבחור להגיש בקשה למתן צו תשלומים או להשתתף בחקירת יכולת במהלך תקופה זו. לחילופין, הזוכה בסכסוך יכול לבקש למסור את האזהרה לחייב בעצמו. אם זה המקרה, עליו לתת לכך ביטוי בטופס.

במשך הזמן הנקוב באזהרה, רשאי החייב לשלם את חובו על ידי ההוצל"פ או לערער על ביצוע שטר. אם החייב לא יבצע כל פעולה בתוך התקופה הנקובה, הזוכה יכול להמשיך בהליכי גבייה, כגון הטלתן של הגבלות על החייב, עיקול נכסים ואמצעים נוספים לפי הצורך.

במילים אחרות, הליך גביית השיקים כולל מספר שלבים ומחייב את החייב לנקוט בפעולה מהירה להסדרת החוב. הצד הזוכה רשאי לבחור למסור את האזהרה לחייב בעצמו, וניתן לפתוח בהליכי גבייה רק לאחר חלוף התקופה הנקובה והחייב לא נקט בפעולה כלשהי.

בקשת רשות ערעור

במידה שאינכם מרוצים מהחלטתה של ההוצאה לפועל, באפשרותכם לערער עליה. אפשר להגיש ערר על החלטות של עובדים בלשכת ההוצל"פ לרשם ההוצל"פ. במידה שאתם מעוניינים לערער אף על החלטתו של רשם ההוצל"פ, באפשרותכם להגיש ערעור לביהמ"ש לענייני משפחה במידה שההליך נעשה במסגרת סכסוך משפחתי. לחלופין, במידה שהחוב נשוא ההליך אינו קשור בסכסוך משפחתי, תוכלו להגיש בקשת רשות ערעור מבימ"ש השלום.

שיקים לגביה – דברים נוספים שכדאי לדעת

בתהליך גביית צ'קים חוזרים, יש לקחת בחשבון מספר שיקולים חשובים. ראשית, אם הסכום אשר נקוב בשיק או בשטר הנמוך מעשרים וחמישה אלף ש"ח, רשאי הזוכה בסכסוך לבחור במסלול גביית שיקים חוזרים המקוצר. לפי הערכות, שיטה זו תימשך כשמונה חודשים מרגע פתיחת התיק ועד להשבת החוב.

במקרים מסוימים, ייתכן שרשם ההוצאה לפועל יצטרך להעביר את ביצועו של השטר או ההמחאה ללשכה שונה מזו שבה הוגשה הבקשה מלכתחילה. בנסיבות כאלה, יהיה עליו לתת לכם הזדמנות להשמיע כל חשש או התנגדות שיש לכם בנוגע להעברה. בנסיבות מסוימות, רשאי רשם ההוצאה לפועל לאפשר את נקיטתם של הליכים כנגד החייב עוד בטרם תמה התקופה המפורטת באזהרה. החלטה זו תתקבל בהתאם לנסיבות הפרטניות של המקרה.

על מנת לקבוע את כדאיות נקיטת הליכי גבייה, ייתכן שתרצו לברר האם כבר תיק מזונות נגד החייב (קרי, חוב מזונות). ראוי לציין כי ככלל, גבייתו של חוב מזונות היא בעדיפות על פני סוגי חובות אחרים.

כאשר עורכי דין המייצגים חייבים או זוכים, וכן משרדי שילוח מטעמם ירצו להגיש יותר מחמש בקשות, יהיה עליהם לקבוע מראש תור בהגעה למשרד. כלל זה חל על מקרים בהם יש להגיש מספר בקשות ותדפיסים בו זמנית.

כיצד ניתן לגבות צ'קים חוזרים של חברות שנמצאות בהליך חדל"פ?

במידה שחברה פתחה בהליכי חדלות פירעון (פשיטת רגל), ימונה לה נאמן שירכז את הנכסים שלה ויפרע באמצעותם את החובות שהיא צברה. במידה שהחברה נמצאת בהקפאת הליכים, עליכם לברר מי הנאמן שמונה לה שאמון על טיפול בהליך חדלות הפירעון, ולהגיש לו את תביעת החוב. תביעתכם תצטרף לתביעות יתר נושי החברה, ומועד ואופן פרעונה ייקבע על ידי הנאמן, כאשר להכרעתו מעמד של פסק דין.

לסיכום

צ'קים חוזרים עלולים לגרום לעומס כספי משמעותי הן לעסקים והן לאנשים פרטיים. תהליך גביית הכספים מצ'ק חוזר יכול להיות מסובך ולגזול זמן יקר. לכן, חשוב לפנות לעורך דין הבקיא בדינים הרלוונטיים כדי להקל את התהליך.

אריק ינאי הוא עורך דין פשיטת רגל/ (חדלות פירעון ) מנוסה המתמחה בגביית חובות לרבות גביית חובות צ'קים חוזרים. במרוצת השנים, עזר עו"ד ינאי ללקוחות רבים לגבות חובות הנובעים מצ'קים חוזרים. בזכות מומחיותו בתחום זה, ינאי יכול להעניק הכוונה וליווי ללקוחות לאורך כל ההליך המשפטי.

עו"ד ינאי מבין את החשיבות של השבת כספים אשר מגיעים ללקוחותיו בצורה יעילה ואפקטיבית ככל האפשר. הוא פועל ללא לאות על מנת להבטיח כי זכויותיהם המשפטיות של לקוחותיו מוגנות וכי הם יקבלו את הפיצוי המגיע להם. הוא גם נותן שירות מותאם אישית, לוקח את הזמן להבין את המצבים הייחודיים של לקוחותיו ומספק פתרונות מותאמים לצרכים הספציפיים שלהם.

 

שיתוף:

שירותי המשרד

נושאים קשורים

צרו קשר לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 052-2824649 או השאירו פרטים:

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו
052-2824649
או השאירו פרטים:

באתר זה נעשה שימוש בקבצי cookies. המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לתנאי השימוש והפרטיות באתר