עורך דין אריק ינאי
לייעוץ ראשוני צרו קשר

התקשרו 052-2824649
או השאירו פרטים:

עורך דין ליקויי בנייה – כל מה שצריך לדעת לשנת 2023

תוכן עניינים

עורך דין ליקויי בנייה אריק ינאי נמנה עם עורכי הדין הבכירים ביותר בישראל בתחום המקרקעין, דיני חוזים, ליטיגציה ועוד. משרד עורכי הדין אריק ינאי מסייע לאנשים שספגו הפסדים כספיים וכן עוגמת נפש עקב ליקויי בנייה בדירה חדשה שנגרמו על ידי מהנדסים, קבלנים וקבלני משנה. אם אתם מתמודדים עם בעיות דומות, דעו כי אתם לא לבד. כדאי לכם לשקול להיוועץ עם עורך דין מקרקעין מומלץ לפני שתגמר תקופת ההתיישנות, שידאג ללוות אתכם לאורך כל ההליך המשפטי, הלך בשלב הפניה לקבלנים ועד לקבלת הפיצויים שמגיעים לכם.

באילו תחומים מתמחה עו"ד ליקויי בניה?

עורך דין ליקויי בניה הינו עורך דין המתמחה בדיני חוזים, דיני מקרקעין ועוד. על עורך הדין המתמחה בליקויי בנייה להיות בקיא בניהולן של תביעות נגד מהנדסים, קבלנים, קבלני משנה וכיוצא באלה, שהתרשלו בעבודתם, וכתוצאה מהתרשלותם נגרמו ליקויי בנייה. כמו כן, על ליקויי בניה עו"ד להיות בעל ידע על אודות עבודתם של קבלני חשמל, קבלני איטום, קבלני אינסטלציה וכדומה.

כחלק ממומחיותו המשפטית, על עורך דין מכירת דירה ועורך דין ליקויי בניה להכיר את הדין הקיים לרבות הדינים הרלוונטיים על אודות התיישנות תביעות ליקויי בניה. עורכי דין המתמחים בליקויי בנייה יוכלו לסייע ללקוחות למצות את זכויותיהם ולהתמודד עם המורכבות הכרוכה בהגשת תביעה כתוצאה מליקויי בניה בדירה חדשה מקבלן. עם תפקידיו של עורך הדין ניתן למנות הערכת הנזק ושיעורו והבנה מעמיקה של החוק והפסיקה, שאינם מוכרים לאדם הממוצע.

לאור ריבוי המקרים בהם דירות חדשות נמסרות ללקוחות עם ליקויי בניה, ליקויי בניה הפכו לגורם משמעותי בבחירתם של רוכשי דירות לפנות לערכאות המשפטיות. ליקויים אלו עלולים להפחית באופן דרסטי את איכות חייהם של רוכשים תמימים שהובטחה להם דירה ראויה. בנוסף לנזק הכספי שנגרם מליקויי בניה, סובלים הרוכשים גם מתסכול ועוגמת נפש.

בדרך כלל, הדיירים יפנו קודם כל לקבלן לתיקון הליקויים. יחד עם זאת, לא תמיד הם יקבלו מענה הולם, ולכן הם עשויים להיאלץ לפנות לערכאות המשפטיות כדי שיוכלו לתבוע את הפיצויים המגיעים להם על פי החוק. יחד עם זאת, תביעות בגין ליקויי בניה מעוררות לא פעם תהיות לגבי תקופת ההתיישנות, במיוחד כאשר הליקויים שהתגלו נוצרו שנים רבות לפני הגשת התביעה.

המשפט הישראלי עוסק בשאלת ההתיישנות בתביעת ליקויי בניה, עורך דין מקרקעין  מסייע ללקוחות להתמודד עם המורכבויות הכרוכות בנושא זה. חשוב לפנות לאיש מקצוע המתמחה בתחום ליקויי בניה, מכיר את סוגי הליקויים השונים, אופן היווצרותם, השלכותיהם והפעולות הנדרשות לתיקונם. ואכן, פנייה לעורך דין ליקויי בנייה יכולה לסייע ללקוחות לקבל את הפיצוי המגיע להם בגין הנזקים הכלכליים והנפשיים שנגרמו מליקויי בנייה בדירתם החדשה.

אילו אתגרים טמונים בהגשת תביעה בגין ליקויי בנייה?

בעת הגשת תביעה בגין ליקויי בנייה, יש חשיבות מכרעת להצטיידות בתיעוד הולם והפניות מקצועיות לתמיכה בה. טרם הגשת התביעה, מומלץ לקבל חוות דעת ממומחה בתחום שתאשר כי הליקויים נגרמו בשל רשלנות הקבלן או המהנדס, ולא מגורמים חיצוניים שאינם בשליטתם, כמו אסונות טבע או תנאי מזג אוויר. חוות דעת זו תוכל לסייע בחיזוק התביעה ולהגדיל את הסבירות לתוצאה מוצלחת. עם המסמכים שיש להגיש בטרם הגשת התביעה, ניתן למנות:

  • חוות דעת מטעם שמאי מקרקעין – במסגרת תביעות ליקויי בניה ישנה חשיבות רבה לחוות דעתו של שמאי מקרקעין מוסמך. זאת מכיוון שתפקיד השמאי הוא בראש ובראשונה להעריך את היקף ליקויי הבנייה והנזקים שנגרמו בשלם. חשוב להיעזר בשירותו של שמאי מקרקעין מקצועי שכן אף הצד השני יציג חוות דעת סותרת מטבע הדברים. השמאי יכול לתת את חוות דעתו המקצועית האם ירידת ערך הנכס נגרמה בגין ליקויי בניה אם לאו. אם יגיע השמאי למסקנה כי ירידת הערך אכן נבעה מליקויי בניה, הוא יציין את גובה הירידה בערכו לפי מיטב הבנתו ושוויו של הנכס בתום הנזקים. כדי להגן על זכויותיכם, עורך דין קניית דירה יוכל לקשר אתכם עם שמאי בעל מוניטין.
  • חוות דעת מטעם מהנדס או מטעמה של חברת בדק בית – כאשר מדובר בתביעת קבלן על ליקויי בניה, ישנה חשיבות מכרעת לחוות דעת של מהנדס או חברת בדק בית. הסיבה לכך היא שלאנשי מקצוע אלו יש את המומחיות הטכנית לקבוע את ליקויי הבניה הספציפיים ולהסביר את הסיבות הטכניות והמקצועיות להתרחשותם. כתוצאה מכך, חוות הדעת שלהם יכולות לסייע לתמוך בטענתכם ולספק ראיות מהימנות יותר לכך שליקויי הבנייה נגרמו ברשלנות של הגורמים הרלוונטיים האחראים למניעתם. ללא חוות דעת מומחים כאמור, עלול להיות קשה לקבוע האם הנזק הנראה לעין אכן נגרם מליקויי בנייה. לכן, מומלץ מאוד לקבל חוות דעת מהנדס או חברת בדק בית לחיזוק המקרה שלכם.
  • חוות דעת מטעם מומחה בית המשפט – לעיתים, עשוי בית המשפט למנות מומחה שיבדוק את קיומם של ליקויי הבנייה הנטענים בתביעה. ברוב המקרים, שני הצדדים יציגו חוות דעת מומחים משלהם, ודעות אלו עשויות להיות שונות. אם בית המשפט אינו יכול לקבל החלטה על סמך מומחי הצדדים, הוא ימנה מומחה משלו לחקור את הנושא. תפקידו של המומחה הוא לקבוע האם הנזק הנטען אכן נגרם מליקויי בניה ואם כן מה היקף הנזק, כיצד ניתן לתקנו ומהו גובה הפיצויים שיש לפסוק בכל מקרה לגופו.
עורך דין אריק ינאי
לייעוץ ראשוני התקשרו
04-8622248 או השאירו פרטים:

אודות חובת הפניה לקבלן לשם ביצוע תיקון

לפי הוראותיו של חוק המכר (דירות), התשל"ג – 1973, האחריות של הקבלן תיוותר בתוקפה עד חלוף 3 שנים ממועד סיום תקופת הבדק, ולמשך 20 שנה במקרה שבו המדובר בליקוי בניה קונסטרוקטיבי, אשר קשור בצורה ישירה ליסודות הבניין וליציבות שלו. תקופת הבדק שנקבעה בחוק עומדת על בין שנה אחת ל-7 שנים, ועשויה להשתנות בהתאם לאופי הגורם הרלוונטי שנבדק. לכן, לפני הגשתה של התביעה, עליכם להכיר הנתונים הרלוונטיים על אודות כל הפריטים המצויים בדירה.

מהם הסעדים הניתנים בתביעת קבלן על ליקויי בניה?

הסעד הראשון הוא לדרוש מהקבלן לתקן את הליקויים. בדרך כלל נוקטים אפשרות זו כאשר הליקויים קלים או אף אסתטיים בלבד, ואין צורך בתיקון מיידי. הסעד השני הוא לדרוש מהקבלן לשלם עבור עלויות התיקון שנגרמו לבעל הבית. אפשרות זו מופעלת בדרך כלל כאשר הליקויים דורשים תיקון מיידי. סעדים אלו עשויים להוביל גם לסעדים עקיפים נוספים, כגון שכר דירה חליפי בתקופת התיקון, פיצוי בגין אובדן ימי עבודה והחזר בגין הוצאות עקיפות שהוצאו.

חשוב להיעזר בעו"ד אשר מתמחה בליקויי בנייה לקביעת טיב הליקויים, ניתוח חוו"ד המומחה, זיהוי הגורם האחראי, הערכת הוראות הדין ומיצוי כל ההליכים הקיימים טרם הגשת התביעה. יש להדגיש כי ניסיון להגיש תביעה ללא קבלת סיוע מקצועי עלול להביא להפחתת הפיצויים או לדחיית התביעה.

תביעת ליקויי בנייה – התיישנות

סוגיית ההתיישנות בתביעות ליקויי בניה מתעוררת כאשר מתגלים ליקויים שנים רבות לאחר יצירתם. בעיה זו מאתגרת במיוחד כאשר הליקויים אינם נראים לעין בלתי מזוינת ומוסתרים בתוך המבנה או הקונסטרוקציה של הבניין. במקרים כאלה, רק אנשי מקצוע בעלי הרקע המתאים יכולים לזהות אותם.

תביעת ליקויי בנייה - משרד עורך דין אריק ינאי

לפי החוק הישראלי, תקופת ההתיישנות של מכירת דירה היא בדרך כלל שבע שנים מיום המסירה לקונה. יחד עם זאת, במקרים מסוימים יתכן וניתן להגיש תביעה על רקע רשלנות או עילות אחרות, שכמובן שאינן קשורות בהכרח לחוק המכר, מה שעלול "להאריך" את פרק הזמן להגשת תביעה בשל ליקויי בניה. חשוב להתייעץ עם עו"ד תכנון ובנייה שיש לו הבנה טובה של החוק והפסיקה כדי לעזור לך לנווט את התהליך הזה בצורה יעילה. בעזרתם אולי תוכל למנף את החוק לטובתך ולהתגבר על המגבלות שמציב חוק ההתיישנות.

מדוע חשוב לפנות לעורך דין על מנת להגיש תביעות ליקויי בניה?

רוכשי דירות רבים מניחים בטעות שתביעתם בגין ליקויי בנייה פגה, וזאת בשל בלבול בין תקופות האחריות המחייבות את הקבלן לפי החוק ובין תקופות הבדיקה. כדי להבטיח שתקבלו את הפיצויים המגיעים לכם ולמצות עד תום את זכויותיכם המשפטיות, ישנה חשיבות מכרעת לפנייה לעורך דין ליקויי בניה אשר הבקיא בסעיפי חוק רלוונטיים ובפסיקה. משרד עורכי הדין אריק ינאי ניהל בהצלחה מאות תיקים העוסקים בליקויי בניה.

חשוב לעבוד עם עורך דין המתמחה בליקויי בניה כדי לבחון לעומק את מהות הליקויים, חוו"ד המומחה, הגורמים נגדם ראוי להגיש התביעה, הוראות חוק רלוונטיות ומיצוי הליכים לפני הגשת התביעה.  ניסיונות להגיש תביעה  מבלי להיעזר בסיוע מקצועי יכול להביא להפחתה בסכום הפיצוי ואף לדחיית התביעה. אל תהססו לפנות לעזרה משפטית כדי להגן על זכויותיכם ולקבל את הפיצוי המגיע לכם.

מעוניינים להגיש תביעה בגין ליקויי בניה? פנו לעורך דין אריק ינאי

תביעה הכרוכה בליקויי בניה יכולה להיות תהליך ארוך ומסובך, שכן היא כרוכה בבדיקות מרובות והשלכות כספיות משמעותיות. לכן, ישנה חשיבות מכרעת להיעזר בעורך דין מקרקעין מנוסה המתמחה בליטיגציה של ליקויי בנייה. למשרד עו"ד אריק ינאי ניסיון רב בדיני מקרקעין. צוות המשרד טיפל לאורך השנים במספר רב של תיקי ליקויי בניה. אנא אל תהססו לפנות אלינו דרך האתר שלנו או בטלפון כדי ללמוד עוד ולקבוע פגישת ייעוץ.

שיתוף:

שירותי המשרד

נושאים קשורים

צרו קשר לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

התקשרו 052-2824649 או השאירו פרטים:

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו
052-2824649
או השאירו פרטים:

באתר זה נעשה שימוש בקבצי cookies. המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לתנאי השימוש והפרטיות באתר